27 лютого 2007 р. Всеукраїнська екологічна ліга презентує екологічну карту, що відображає ситуацію із питною водою в державі.
Скільки поколінь українців питимуть чисту води? На даний час не існує таких прогнозів. Але, з огляду на масштаби екологічних проблем, пов’язаних із питною водою, дивує відсутність широкого резонансу та обговорення гострих водних питань у суспільстві.
Вода є життєво необхідним чинником, що не лише впливає на здоров’я, а й забезпечує існування людини. Щороку внаслідок вживання неякісної води на Землі помирає близько 3,5 млн. осіб. За прогнозами фахівців до 2008 року 2/3 населення планети відчуватиме дефіцит питної води задовільної якості.
Якість питної води залежить від багатьох факторів: її складу та властивостей у джерелі, при надходженні у водопровідну мережу, у точках водозабору.
Говорити про високу природну якість води в Україні не доводиться: надмірне техногенне навантаження, посилене наслідками Чорнобильської катастрофи, порушило природну рівновагу і різко знизило якість водноресурсного потенціалу, а також спричинило кризовий екологічний стан багатьох територій у басейні Дніпра. Саме від цієї ріки отримують воду 2/3 населених пунктів і підприємств України.
Всеукраїнська екологічна ліга випустила карту «Екологічна ситуація та стан питних вод в Україні», яка дає уявлення про те, яку воду споживають сьогодні мешканці регіонів України. Для багатьох громадян висновки про питну воду власного регіону можуть бути вкрай невтішними: переважна більшість басейнів річок і водойм, із яких, забезпечується потреба держави у воді, є екологічно неблагополучними. У окремих містах та районах внаслідок недбалої екологічної політики підприємств, відхилення якості води від норми сягає 70-80%. У таких регіонах значна частина населення використовує для пиття недоброякісну воду, що є одним із беззаперечних чинників погіршення стану здоров’я і загалом – зменшення тривалості життя.
Розуміючи це, велика кількість споживачів вживає бутильовану воду, добуту переважно із артезіанських свердловин. Але використання бутильованої води не є однозначним, оскільки виробники мають змогу бутилювати воду в її природному стані тільки у екологічно чистих регіонах України. На окремих територіях продукти безвідповідального господарювання у вигляді стічних вод проникають і в підземні горизонти.
Випущена Всеукраїнською екологічною лігою карта є спробою доступним, наочним способом поінформувати споживачів про небезпеки, пов’язані із питною водою, привернути увагу громадськості до проблем водних ресурсів та допомогти обрати безпечну воду для життя.
У прес-конференції візьмуть участь:
1. Тимочко Тетяна Валентинівна, перший заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги.
2. Размєтаєв Сергій Володимирович, к. ю. н., директор Українського державного науково-дослідного інституту «УкрВОДГЕО».
3. Савчук Дмитро Петрович, завідувач лабораторією захисту від шкідливої дії вод Інституту гідротехніки та меліорації.
4. Вадзюк Степан Несторович, д. м. н., професор, директор Інституту медико-біологічних проблем при Тернопільському державному медичному університеті.
Презентація карти відбудеться 27 лютого 2007 р.
Початок об 11.00.
Місце проведення: м. Київ, вул. Урицького, 35, кім. 103, в приміщенні Орхуського інформаційно-тренінгового центру при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України.
Акредитація журналістів за телефоном: 251-13-32.
Контактна особа: Олена Швець.
ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕКОЛОГІЧНА ЛІГА
Україна, 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 30-В, оф. 33,
тел. (044) 289-31-42
E-mail: [email protected]