За даними ДП „Газ-Тепло” НАК „Нафтогаз України”, в Україні в 1,3 млн. квартир батареї протягом усієї зими ледве теплі, а то й зовсім холодні. Система центрального опалення там функціонує вкрай погано з технічних причин. Це будинки, які знаходяться на великій відстані від котелень та ТЕЦ, та будинки, де система центрального опалення надзвичайно зношена. Найбільше таких помешкань – у Дніпропетровській (115 тис.), Київській (106 тис.), Львівській (105 тис.) та Харківській (88 тис.) областях.
Доведення температури у квартирах у зимовий сезон до рівня санітарних норм вимагає встановлення додаткових міні-котелень або заміни систем опалення, які відслужили свій вік. Це вимагає дуже великих капіталовкладень, які не завжди можуть окупитися і на які не в усіх комунальних підприємств є кошти.
В цій ситуапції люди рятуються від холоду хто як може – ставлять у квартирах „буржуйки” з виводом диму у вентиляцію, запалюють всі комфорки в газових плитах, ставлять саморобні електрообігрівачі. Донедавна чимало людей рятувалися від холоду більш безпечним і ефективним способом – ставили у квартирі індивідуальний газовий котел і від’єднували своє помешкання від центрального опалення.
Там, де центральне опалення функціонувало найгірше і розрахунки показали, що відновити його дорожче, ніж перевести всі квартири на індивідуальне опалення, переходу на поквартирне опалення сприяла місцева влада. Зокрема, у Львівській області та в низці міст (Городок Львівської обл., Вознесенськ, Жмеринка, Армянськ) влада розробила і почала реалізовувати програми переходу на поквартирне опалення. Ці програми передбачають не тільки видачу дозволів на від’єднання від центрального опалення всім бажаючим, а й бюджетну допомогу малозабезпеченим на придбання і встановлення індивідуальних котлів у квартирах.
Аналогічні програми розробили і в деяких малих і середніх містах Донбасу, де значна частина квартир покинута господарями. Підрахунки комунальників показали, що в будинках, де багато квартир порожні, централізоване опалення економічно неефективне – вигідніше встановити індивідуальні котли в тих квартирах, де живуть люди, і відключити будинок від центрального опалення.
За оцінками асоціації „Укртеплотехніка”, в 2004-2007 роках завдяки цим програмам або особистій ініціативі мешканців переходили з центрального опалення на індивідуальне до 300 тис. квартир щороку. Однак напередодні цьогорічного опалювального сезону роботи з заміни надзвичайно зношених систем централізованого опалення на поквартирні майже не ведуться. Їх виконанню перешкоджає наказ міністерства житлово-комунального господарства від 6 листопада 2007 р., яким дозволяється від’єднання від центрального опалення лише цілих під’їздів і будинків і тільки за згоди усіх без винятку мешканців, а від’єднання окремої квартири забороняється. І хоча Окружним адміністративним судом міста Києва 9 червня ц. р. наказ визнаний незаконним, він зберігає чинність, бо міністерство ЖКГ подало апеляцію на рішення суду. Тепер остаточного рішення суду чекають сотні тисяч, якщо не мільйони громадян, адже лише від цього залежить, отримають вони можливість обігріти свої квартири самостійно чи змушені будуть чекати, поки в місцевому бюджеті знайдуться кошти на покращення роботи центрального опалення.
область
Кількість квартир у «кризових» в плані опалення будинках, тис.
Дніпропетровська
115
Київська
106
Львівська
105
Харківська
88
Полтавська
87
Донецька
71
Луганська
65
Івано-Франківська
61
Черкаська
49
Вінницька
46
Одеська
44
Тернопільська
44
Хмельницька
42
Сумська
41
Житомирська
38
Чернігівська
38
Крим
36
Миколаївська
35
Запорізька
34
Закарпатська
32
Волинська
26
Кіровоградська
26
Рівненська
26
Чернівецька
26
Херсонська
24
всього
1306
Контактное лицо:
Ирина Сорока, пресс-секретарь инициативной группы «В тепле»
Моб.: +38 (095) 008 10 50
http://vteple.com.ua/