Одним з основних нормативно-правових документів, з положеннями якого кожного дня стикаються кияни і гості міста є Правила благоустрою міста Києва. Діючі на сьогодні «Правила благоустрою території, паркування транспортних засобів, тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві», затверджені рішенням Київради від 26 вересня 2002 року N 47/207 вже суттєво застріли. В цьому документі не врегулювані питання утримання безгосподарних територій, своєчасного та неякісного відновлення територій після аварійного розриття, накопичення на прибудинкових територіях великогабаритних відходів, самовільних робіт з порушенням благоустрою, не введений в дію Порядок визначення відновної вартості об’єктів порушеного благоустрою, тощо.
На вимогу громадських організацій Києва спеціалісти Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва (КМДА) підготували новий документ - «Правила благоустрою міста Києва», які були оприлюднені для громадського обговорення ще 06.06.2007 року в газеті “Хрещатик”. Наразі готовий та узгоджений з громадськістю проект Правил уже кілька місяців знаходиться на розгляді Київради.
Очікувані результати прийняття нових Правил благоустрою наступні
1. У місті більше не буде територій, які не прибираються, адже районним в м. Києві радам нові Правила надають право закріплювати за підприємствами, установами та організаціями території (незалежно від форм їх власності), для їх утримання в належному санітарно-технічному стані.
2. Вводиться норма 10-ти метрової прилеглої території до паркану або будівлі чи споруди підприємств, установ, організацій всіх форм власності, яку вони зобов’язані утримувати в належному санітарно-технічному стані.
3. З метою недопущення накопичення на прибудинкових територіях будівельних відходів Правила зобов’язують ЖЕО, ЖБК та ОСББ контролювати дії тих громадян, які проводять ремонт чи реконструкції житлових приміщень.
4. За рахунок впровадження порядку відшкодування майнової шкоди, заподіяної в разі адміністративного правопорушення при проведенні на об’єктах благоустрою самовільних робіт, суттєво збільшується вплив на правопорушників у сфері благоустрою.
5. На місцях несанкціонованого складування побутових та будівельних відходів можна буде висадити до 30-35 га зелених насаджень. Висадка дерев на 100 жителів м. Києва буде доведена до 3-х одиниць (на сьогодні 1,4), а влаштування зелених зон 21-23 м. кв. на одного мешканця.
6. Посилення контролю за утриманням будівель і споруд, інженерного захисту територій, призведе до зменшення аварійних ситуацій, скорочення випадків травмування людей та матеріальних збитків.
7. Знесення самовільно встановлених рекламних засобів та МАФів надасть можливість використання більше 10 га земельних ділянок за призначенням (МАФ – 8,5 га, ОЗР – 1,5 га).
8. Облаштування тротуарів фігурними елементами мощення (до 90 тис. м. кв.) зменшить можливість травмування пішоходів та покращить зовнішній вигляд доріг. Крім того, Правила посилюють контроль за влаштуванням доріг, тротуарів, зовнішнім освітленням території, зливопроиймачів, люків інженерних мереж, що сприятиме скороченню дорожньо-транспортних пригод.
9. Вимога обов’язкового впровадження сучасних прогресивних технологій прокладання інженерних мереж (горизонтальне буріння, штольнева прокладка, тощо) через проїзні частини вулиць сприятиме суттєвому скороченню заторів транспортних засобів.
Особлива увага у Правилах також приділяється: збільшенню витрат на капітальний та поточний ремонт житлового фонду, санітарній очистці парків та прибережних зон водних об’єктів, дотримання тиші в громадських місцях, паркування автотранспортних засобів, узгодження дозвільної та проектної документації. Загалом Правила є дуже потрібними не тільки для роботи комунальних служб, але і для формування культури поведінки самих киян та гостей міста. Саме тому, після прийняття Правил благоустрою міська влада повинна прикласти максимум зусиль, щоб донести їх зміст до кожного киянина.
Прес-служба громадського об’єднання «Успішна справа»