Найбільші імпортери розпочали нові намагання скасувати утилізаційний збір з підприємств, які ввозять в Україну сировину чи готові товари.
Нагадаємо, що ДП «Укрекоресурси» здійснює свою діяльність згідно постанови Кабінета Міністрів України №915 (від 26.07.2001) «Про впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини» (Постанова 915) та наказу трьох профільних відомств (Мінекономіки, Мінприроди та Державної митної служби) № 789/414/709 (30.07.2009) «Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах» (Наказ 789). Ключова мета Наказу 789 це забезпечення утилізації тари і пакувальних матеріалів товарів, які було імпортовано в Україну.
«Якщо когось справді турбує економічна справедливість, треба заглянути у найближчий смітник. Побачите, що більшість сміття це ПЕТ-пляшки з-під всесвітньо відомих солодких напоїв, бляшанки та скляні пляшки з-під імпортного пива. Без організованої системи збору та утилізації ТПВ все це опиниться на переповненому сміттєзвалищі та буде розкладатись сотні років, збільшувати кількість сміттєзвалищ, видатки на їх утримання, видатки на усунення екологічних проблем та ще багато інших видатків, ? говорить Ара Сафарян, директор ДП «Укрекоресурси». ? А імпортери товарів у тарі і пакувальних матеріалах, звільнившись від збору на утилізацію, будуть отримувати більші прибутки».
Практика відповідальності виробника або імпортера товарів за утилізацію тари та упаковки існує у всіх розвинених країнах. В Україні компанія навіть може обирати з двох варіантів – укласти договір з ДП «Укрекоресурси» або самостійно організувати збір, переробку та утилізацію вироблених або імпортованих об’ємів тари.
«Те, що діяльність ДП «Укрекоресурси» не носить антиконкурентний характер було підтверджено навіть Постановою ВАСУ в рамках численних судових справ, метою яких була відміна збору на утилізацію. Такі суди ведуться вже кілька років, і наше підприємство кожного разу отримує судове підтвердження доцільності своєї діяльності, – підкреслює директор держпідприємства. – Попри велике бажання бізнесу зекономити на екологічній безпеці, попри всі намагання деяких посадових осіб отримати власну вигоду з цього бажання, ми будемо боротись за чистоту України, будемо і далі впроваджувати роздільний збір та вводити в роботу потужності з утилізації. Підприємство веде відкриту інформаційну політику – тому будь-яка неупереджена особа може побачити результати нашої роботи у вигляді відкритих заводів, створених робочих місць, обладнаних територій для роздільного збору, постійної інформаційної роботи з населенням та потенційними інвесторами щодо розвитку галузі переробки сміття, та зрозуміти, що ми стоїмо на боці інтересів звичайних пересічних громадян України».
Нагадаємо, що підприємством в минулому році відкрито 3 заводи: у Києві, Дніпропетровську та Слов’янську, розпочато будівництво нових потужностей у інших регіонах України, закуплено та передано в експлуатацію спецтехніку та контейнери для роздільного збору, розпочато проекти з організації роздільного збору у навчальних закладах «Зелена школа» та «Зелений виш», ініціюється зниження тарифів для населення на вивезення роздільного сміття, запроваджено спеціальну лізингову програму фінансування учасників ринку поводження з відходами за зниженими відсотковими ставками.