Олександра Кротова, голова представництва компанії Pafilia в Україні,в інтерв'ю для innovations.com.ua розповідає про доцільність інвестування в кіпрську нерухомість, а також пояснює, чому так багато українських сімей виїжджають на Кіпр.
Innovations: Ваша компанія пропонує інвестиції в нерухомість на Кіпрі. Чи зараз слушний час для такого роду інвестицій?
Олександра Кротова: Фінансова криза звісно застала всіх зненацька. Хоча не можна сказати, що зовсім зненацька, адже наша компанія до неї готувалась. Загалом у нас досить маленький відсоток незавершених проектів - більшість перебуває на стадії фінального будівництва. Що стосується часу для інвестицій, то на сьогоднішній момент говорити про те, що ці інвестиції будуть такими ж ефективними як в попередні п’ять років, звичайно не доводиться. При цьому варто зазначити, що ринок Кіпру зростав не так динамічно, як ринки інших країн – наших головних конкурентів. Тим не менше, у щорічний приріст складав від 12 до 20% впродовж останніх 5 років. Звісно, фінансові можливості більшості потенційних клієнтів і інвесторів стали набагато скромнішими. Тому сьогодні Кіпр переважно розглядається як можливість збереження капіталу.
"На сьогодні кіпрська банківська система дійсно є єдиною серед європейських країн, яка не постраждала від кризи."
На жаль, багато людей, серед яких були і наші клієнти, отримали не зовсім позитивний досвід в роботі з банками щодо можливості повернення своїх депозитів. Тому на сьогодні кіпрська банківська система дійсно є єдиною серед європейських країн, яка не постраждала від кризи через те, що вона є дуже закритою і консервативною. Вони ніколи не інвестують гроші у токсичні речі, які можуть негативно впливати на показники прибутковості банків у випадку ризикованих ситуацій. Тому на цей момент Кіпр – це дуже стабільний регіон. Навіть за оцінками найбільш песимістичних експертів Європи, рівень зростання Кіпрської економіки в 2009 році становитиме не менше 1,1%. Звісно, це не велика цифра, але вона говорить про те, що острів дійсно є стабільним. Кіпрські банки продовжують функціонувати в абсолютно нормальному режимі і продовжують видавати кредити всім резидентам і нерезидентам острова, які можуть підтвердити свою фінансову спроможність. Звісно, банки зробили свої вимоги більш жорсткими. Якщо раніше допустимий строк кредитування складав близько 40 років, то сьогодні це обмежується строком у 30 років. Якщо раніше допустимий відсоток позикових коштів від місячного доходу повинен був складати не більше 50%, то на сьогодні він знизився до 40%. Але такі зміни лише можуть викликати посмішку на обличчі кожного, адже умови кредитування все одно залишаються дуже вигідними.
Innovations: Чи не втратив Кіпр своєї інвестиційної привабливості через кризу?
Олександра Кротова: Кіпр залишається привабливим інвестиційний місцем саме за рахунок того, що він довгий час був офшором і зміг сформувати досить високий рівень своєї фінансової спроможності. Фінансові інститути острова дуже консервативні і не афішують своєї фінансової могутності, але на сьогодні вони є дуже стабільними. Наприклад, немає жодного кіпрського банку, який би постраждав під час цієї фінансової кризи. Щодо інвестиційної привабливості Кіпру, то говорити про великий приріст інвестицій звісно не можна, проте це високий рівень гарантії – гарантії повернення вашого капіталу. А якщо при вкладенні коштів в нерухомість ви маєте можливість, як мінімум, користуватись своєю нерухомістю, маєте в руках конкретну річ на території Євросоюзу, це і є вашим гарантом. Кіпрські банки – це дуже надійні фінансові інститути, де всі внески застраховані. Варто також зазначити, що під час обговорення міністрами економіки Євросоюзу мінімуму повернення виплат за несприятливого збігу обставин і банкрутства банку для кожного вкладника, було ухвалено рішення, що ця сума для будь-якого європейського банку на території Євросоюзу становитиме 50 тисяч євро. Кіпр провів саміт для банкірів на своїй території, які ухвалили рішення про те, що для своїх вкладників цей ліміт буде підвищено вдвічі, тобто цей мінімум становитиме 100 тисяч євро. Також такий факт: згідно з даними Центрального банку Кіпру, кількість депозитів на рахунках порівняно з таким же проміжком часу за минулий рік, зросла на 12%. Це говорить про те, що люди, які займаються фінансами, розглядають острів не як платформу для інвестиційних ігор, а як місце для розміщення свого капіталу, який гарантовано буде збережений.
Innovations: Яким є портрет Вашого покупця?
Олександра Кротова: Варто почати з того, що за останні півроку портрет нашого покупця суттєво змінився. Якщо в останні два роки 70% наших покупців дійсно були інвесторами, тобто людьми, зацікавленими в спекулятивних угодах з метою отримання прибутку з оренди чи перепродажу нерухомості в довший інвестиційний горизонт, то сьогодні наш покупець - це людина, яка по-перше, хоче зберегти свій капітал і не розраховує на якесь неймовірне зростання капіталізації, а по-друге, шукає безпечне місце для своєї родини.
Innovations: Наскільки змінилась кількість Ваших клієнтів?
Олександра Кротова: Варто говорити про якісні зміни. Якщо раніше це були інвестори, то на сьогоднішній день близько 70% - це люди, які буквально виїжджають родинами. Тобто, ті, які вивозять своїх дружин, дітей і зацікавлені у вкладенні коштів. Відомо, що нерухомість – хороший гарант збереження капіталу.
Innovations: Чи можна купити нерухомість на Кіпрі в кредит? І що потрібно для цього зробити?
Олександра Кротова: Так, звісно. Для цього потрібно приїхати на острів, обрати ту нерухомість, яка вам сподобалась, знайомитись з банком, який кредитує дану нерухомість і обрати той банк, який ви вважаєте потрібним. В принципі, в більшості банків умови дуже подібні. У вас буде конкретний кредитний менеджер, який буде вами займатись.
"Сьогодні наш покупець - це людина, яка хоче зберегти свій капітал і шукає безпечне місце для своєї родини."
Підготувавши початковий пакет документів, які підтверджують ваше фінансове здоров’я (як мінімум, наявність банківських рахунків на території країни, громадянином якої ви є) і рух по цим банківським рахункам, щоб можна було визначити, що ви маєте певний дохід. Оскільки гарантом цієї угоди завжди виступає девелопер, в даному випадку компанія Pafilia, в разі невиконання клієнтом своїх боргових зобов’язань, це все лягає на плечі компанії.
Innovations: Які додаткові переваги дає володіння нерухомістю на Кіпрі?
Олександра Кротова: Володіння нерухомістю дає вам постійний доступ до своєї нерухомості, тобто ви постійно можете туди приїжджати. Щодо проживання і освіти на Кіпрі, то це окрема процедура, яку проходять клієнти за власним бажанням. Вони можуть отримати спочатку тимчасовий дозвіл на проживання, а потім постійний. Навчання дітей в кіпрських школах також не є проблемою. Тим більше, рівень освіти на Кіпрі дуже високий і більша частина наших клієнтів має дітей шкільного віку, які виїжджають на Кіпр саме для того, щоб діти, по-перше, отримали європейський паспорт, а по-друге, - достойну європейську освіту. Цей високий рівень освіти дозволяє дітям після закінчення кіпрської школи, вступити до будь-якого європейського коледжу.
Innovations: Чи відбудуться якісь зміни, коли Кіпр увійде до Шенгенської зони?
Олександра Кротова: Загалом кіпріоти не дуже поспішають вступати до Шенгенської зони. Але рано чи пізно це станеться і звісно позначиться на можливості безперешкодного в’їзду на територію країни. Так само, як це сьогодні відбувається з Грецією й Іспанією, власники нерухомості в цих країнах не завжди легко можуть туди потрапити. Право володіння власністю не дає жодних додаткових переваг, але кіпріоти запевняють, що навіть після вступу Кіпру до Шенгену, людям, які мають там нерухомість, надаватимуться певні привілеї та послаблення.
Innovations: Громадяни якої країни більш зав сіх інвестують у кіпрську нерухомість?
Олександра Кротова: До останнього часу це були англійці, адже Кіпр є колишньою британською колонією, яка не так давно стала самостійною державою. Таким чином, Кіпр першочергово був орієнтований на англійські смаки й преференції. І звісно, спочатку близько 80% покупців нерухомості були саме британцями. За останні 2 роки демографія острова кардинально змінилась, і тепер багато покупців – це саме вихідці зі Східної Європи. Також є болгари й поляки, але домінуючу частину займають звісно росіяни, норвежці й українці.
Innovations: Ви увійшли на ринок України три роки тому. Чи важко було розпочинати тут свою діяльність?
Олександра Кротова: Можу сказати, що складнощів, щоб закріпитись на ринку майже не було. Єдине - продавати іноземну нерухомість на території Східної Європи не зовсім просто, оскільки люди мають дуже специфічну думку про інвестування коштів у нерухомість на території іншої країни. Це пояснюється дуже великою кількістю негативних прикладів типу Еліта-Центру. І таких прикладів недобудованих будинків і неповернених коштів місцевими будівельними компаніями дуже багато. Тому нам було досить складно пояснити своїм потенційним клієнтам, що інвестування в кіпрську нерухомість – це безпечно.
Innovations: Розкажіть, будь ласка, про Ваші конкурентні переваги.
Олександра Кротова: Наші конкурентні переваги – це те, що ми дійсно є лідером по наданню всього спектру послуг і сервісів для клієнтів. Є така локально кіпрська притча: якщо приходить примхливий клієнт і починає висувати безліч вимог, будь-який девелопер не витримує і каже: йдіть до Pafilia – там з вами будуть возитись. І це правда, адже Pafilia дійсно намагається «возитись» зі своїми клієнтами і турбується про те, щоб бажання клієнта дійсно було виконане. Крім того, у нас дуже високий рівень післяпродажного обслуговування. Навіть наші старі комплекси, яким близько 5 – 7 років, виглядають як нові. Компанія ретельно слідкує за післяпродажним сервісом, що є однією з конкурентних переваг. Також це одна з причин того, чому ми не є дешевим девелопером, адже післяпродажне обслуговування – не дешева річ. Крім того, для того, щоб комплекс достойно виглядав і нерухомість не втрачала рівня своєї ліквідності на ринку, він повинен бути побудований з дуже якісних матеріалів. Це ще одна конкурентна перевага компанії Pafilia.
Innovations: Що для Вас є найголовнішим в роботі?
Олександра Кротова: Найголовніше для нас - допомогти людині знайти й обрати те, що вона хотіла. Приємно, коли клієнт потім приходить до нас із щасливими очима й розказує, як він нещодавно повернувся з Кіпру й гарно відпочив.