Бути чи не бути Україні в НАТО? Це запитання багато хто з українців задає собі... Альянс пропонує активізувати питання щодо підготовки вступу нашої країни. Багато хто з нас, вважає, що НАТО – суто військовий блок. Однак на забезпеченні міжнародної безпеки функції діяльності НАТО не вичерпуються. Кооперація між країнами НАТО у військовій сфері лише надає додаткові можливості використати економічний потенціал будь-якої із країн – учасниць Організації Північноатлантичного Договору.
Пошуком об’єктивної інформації про НАТО та перспективи співробітництва України з Альянсом зацікавились представники Рівненського представництва Держінвестицій (далі - Представництво). У період з 18 до 20 вересня 2009 року у м. Зміїв Харківської області головним спеціалістом Представництва К. Мічка було взято участь у третьому етапі проекту «Українська майстерня Європейської інтеграції», котрий реалізується об’єднанням українців у Польщі (Польща) спільно з Інститутом Політичної Освіти (Україна) в рамках програми «Польська допомога» МЗС Республіки Польща.
Метою даного проекту було роз’яснення ідеї євроатлантичної інтеграції України, покращення розуміння українською молоддю перспектив та викликів, пов’язаних з отриманням Україною членства в НАТО та визначення шляхів та механізмів формування довіри до Євроатлантичної організації неполітичними, немілітарними методами. Адже наша держава обрала курс на участь в євроатланичних інтеграційних процесах ще у 1993 році, коли постановою Верховної Ради були затверджені «Основні напрями зовнішньої політики». Виходячи з цього, визначальною рисою зовнішньої політики України щодо «західних держав» є встановлення з ними відносин не лише військового, а й політичного партнерства, взаємовигідного економічного співробітництва, широких культурних, наукових, гуманітарних зв‘зків. Це створить умови для проведення політичних, ринкових, культурних реформ та оздоровлення національної економіки.
У ході семінару було висвітлено питання процесу євроатлантичної інтеграції у різних площинах – проблеми економічного характеру, що ставлять під сумнів євроатлантичні перспективи України, вимоги, що висуваються до України її західними партнерами та постановці нових завдань перед нашою державою. Головним завданням курсу навчання було розвіяти стереотипи щодо євроатлантичної інтеграції, що функціонують в українському суспільстві та заповнити прогалину у знаннях на задану тему, розглядаючи НАТО не тільки з війсьово-політичної призми, а і враховуючи роль потужного економічного впливу організації. Цей захід був важливий тим, що його учасники з «перших вуст», а не з певних газет чи телевізійних програм можли почути думку українських і закордонних експертів, які спеціалізуються на питаннях євроатлантичної інтеграції.
Як висновок було відзначено головні чинники євроатлантичної перспективи України, а саме – необхідність підготовки нового покоління фахівців, які здатні працювати у складі трансєвропейських проектних груп. Без вирішення цієї задачі розмови про євроатлантичну інтергацію так і залишаться розмовами.
# # #
Крістіна Мічка
(063) 354-0347
[email protected]