Участь у прес-конференції взяли керівник програми правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури Тетяна Яцків, голова ініціативної групи щодо проведення референдуму Лариса Волошин, адвокат Леонід Тарасенко.
Тетяна Яцків повідомила, що проблема, яка розглядалась на прес-конференції, є актуальною не тільки для сіл Муроване та Сороки-Львівські, але для будь-якої громади, яка має намір реалізувати право на референдум. Для світової практики місцевий референдум є однією із ефективних форм безпосередньої демократії та прикладом громадського врядування, участі у прийнятті рішень громадою. Рішення місцевого референдуму є обов’язковими для виконання та мають пріоритет над актами органів місцевого самоврядування.
«Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» передбачено питання, які можуть вирішуватись виключно референдумом. Також на місцевому референдумі можуть вирішуватись питання про дострокове припинення повноважень голови та місцевої ради, якщо громада помилилась із вибором, або ж є неефективною їх робота. Проте якою є практика реалізації цього права у такому випадку, - на прикладі громади Муроване та Сороки Львівські можемо бачити результати», - наголосила представник Центру громадської адвокатури.
Голова ініціативної групи Лариса Волошин вказала, що потреба проведення такого референдуму виникла через те, що не вирішувались актуальні питання сіл, які стосувались захисту здоров’я населення через забруднення води у селі, роботи школи, розвитку села та інших актуальних питань. «Якщо подивитись на протоколи засідань ради та рішення, - виносились тільки земельні питання. – Окрім того, у селі відсутній генеральний план та прозорі механізми наділення землі, що також не влаштовувало жителів». Спочатку члени громади намагались брати участь у засіданнях ради, звертались до різних органів влади щодо незаконності дій, у результаті вирішили використати єдині законодавчо визначені можливості впливу сільської громади на зміну місцевої влади.
У грудні 2007 року створено ініціативну групу щодо проведення референдуму, на який було винесено питання тимчасової заборони відчужувати землі територіальної громади, а також дострокове припинення повноважень сільського голови та депутатів сільської ради. Водночас уже на стадії реєстрації ініціативної групи активісти стикнулись із перешкодами – голова відмовився реєструвати ініціативну групу місцевого референдуму.
Леонід Тарасенко, який юридично супроводжував справу у судах та органах влади, зазначив: «Ініціативна група використала майже усі засоби захисту права на референдум. Проте навіть після рішення суду першої та апеляційної інстанції на користь ініціативної групи, не вдалось їх виконати та досягти результату. Сільського голову, який відмовляється виконати рішення судів, виконавець двічі штрафував. Поки що все зупинилось на тому, що виконавець та члени ініціативної групи звернулись до прокуратури Пустомитівського району Львівської області з проханням застосувати єдино можливі засоби виконання – порушення кримінальної справи за невиконання рішення суду. На звернення членів громади уже є відмова від прокуратури.»
Голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко наголосив, що «Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» містить чимало повноважень (реєстраційних та навіть питання про припинення діяльності ініціативної групи) голови місцевої ради. Фактично на кожному етапі ініціювання такого референдуму місцева влада «озброєна» можливістю перешкоджати його ініціюванню та проведенню», - вказав правозахисник.
«Водночас система захисту права на місцевий референдум, як і загалом система захисту прав людини, в Україні не працює належним чином. – додала керівник програми правової підтримки НУО Тетяна Яцків. – Звертаючись кожного разу до суду із оскарженням неправомірних дій голови місцевої ради, можна довго очікувати результатів розгляду, і навіть у позитивному випадку домагатись виконання роками, виконавча служба закриває провадження, так і не виконавши його, а органи прокуратури неохоче порушують кримінальні справи за невиконання судових рішень».
Представники ініціативної групи готові все ж таки домагатись захисту права на місцевий референдум навіть у міжнародних інституціях та Європейському суді з прав людини. Також відстоювання власних прав допомогло згуртуватись активістам, і на сьогодні створена та працює громадська організація у селі, будується церква та вирішуються багато питань силами громади.