Цього разу зовнішній позитив не зміг надати суттєвої підтримки вітчизняному фондовому ринку. Більш того, не на користь биків зараз також технічна картина, бо після досягнення екстремумів інвестори побоюються відкривати нові позиції, очікуючи корекції. За підсумками тижня індекс ПФТС відступив на 1,24% до рівня 1090,47 пунктів, у той час як індекс Української біржі UX втратив 2,29%, опинившись на позначці 2779,61 пп.
На початку тижня фондовий ринок опинився під тиском після того, як Китай повідомив про підвищення відсоткових ставок на 0,25%. Черговим негативним фактором стала звістка про те, що міжнародна рейтингова агенція Moody''s знизила бондовий рейтинг Португалії до Ваа1 з А3. Потім, вперше з 2009 року, про підвищення ставки оголосив центральний банк ЄС, піднявши її з рекордного мінімуму в 1,0% до 1,25%.
Новини України:
З 01 квітня набрав чинності III розділ Податкового кодексу, котрий передбачає нові правила оподаткування прибутку підприємств. Перш за все він послаблює податкове навантаження для великого бізнесу. Зокрема, ставка податку на прибуток зменшується з 25% до 23%.
Згідно зі статистичними показниками, інфляція на Україні за перші три місяці поточного року склала 3,3%. У березні інфляція склала 1,4%. Індекс цін виробників промислової продукції у березні становив 2,1%, в за січень – березень 2011 року - 8,4%. На споживчому ринку у березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,8%. Більш за все (на 9,5% та 4,6%) подорожчали овочі та фрукти.
Прем’єр-міністр України Микола Азаров прогнозує, що ВВП України у першому кварталі 2011 року збільшився у порівнянні до першого кварталу 2010 року більш ніж на 5%. У середені березня Азаров оцінив зростання ВВП країни за січень-лютий у 5,5%, враховуючи показник за лютий у 6%.
Загальна сума надходжень до Державного бюджету України у січні-березні 2011 року (з урахуванням власних надходжень бюджетних установ та субвенцій з місцевого бюджету) становила 66 млрд. 380,8 млн. грн., що на 14 млрд. 671,3 млн. грн., або на 28,4% більше, ніж у відповідному періоді 2010 року. У січні-березні 2011 року в загальний фонд Державного бюджету України надійшло 56 млрд. 670,5 млн. грн., що на 17 млрд. 623,4 млн. грн., або на 45,1% більше відповідного показника за 2010 рік. За звітний період у загальний фонд Державного бюджету України надійшло 54 млрд. 200,6 млн. грн. податкових надходжень, що складає 101% до планових показників за січень- березень 2011 року.
Минулого тижня у Брюсселі відбувся 18-й раунд перемов щодо згоди про асоціацію між Україною та ЄС. Вже відомо, що до червня роботу закінчити не вдасться, а деякі експерти взагалі мають сумніви щодо закінчення перемов до кінця року. У Брюсселі акцентують увагу на кризу недовіри. Більш того, ситуація ускладнилася після надходження інформації щодо введення Україною консультацій про приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану.
Щодо новин фондового ринку: Державна Комісія з цінних паперів та фондового ринку України (ДКЦПФР) з 01 квітня 2011 року вводить додаткову можливість надання звітності учасниками фондового ринку з використання електронного документообігу (ЕДО).
Також рішенням ДКЦПФР від 01 березня 2011 року № 187 стверджено: Положення про надання адміністративних даних емітентами з «приватним» розміщенням цінних паперів у о предоставлении административных данных эмитентами с закрытым (частным) размещением ценных бумаг в ДКЦПФР; порядок заповнення електронних форм адміністративних даних емітентами з «приватним» розміщенням цінних паперів, які подаються до ДКЦПФР. Рішення набирає чинності через 10 днів з моменту його офіційного опублікування.
На ПФТС минулого тижня картина була такою: серед аутсайдерів Укрсоцбанк (USCB) (-3,17%) та Центренерго (CEEN) (-2,94%), у той час, як серед небагатьох лідерів опинилася Мотор Сич (MSICH) (+1,77%).
На Українській біржі у центрі уваги були такі емітенти: Укрнафта ( UNAF), Банк Аваль (BAVL), Азовсталь (AZST), Укртелеком (UTLM), Мотор Сич (MSICH) та Єнакіївський металургійний комбінат (ENMZ).
Світові події:
Фондові ринки Азії закінчили минулий тиждень з позитивом, не зважаючи на підземні поштовхи у четвер. Лише у п’ятницю японський фондовий індекс Nikkei 225 Average підріс на 1,9% до 9,768.08 та зміг компенсувати утрати після падіння до мінімальних позначок тижня. За підсумками п’яти сесій індексі збільшився на 0,6%.
Однак для Tokyo Electric Power тиждень знову виявився ведмежим, хоча темпи падіння акцій уповільнилися через технічну корекцію після того, як інженери повідомили про відсутність нових руйнувань на АЕС "Фукусима-1". За підсумками тижня акції компанії втратили 6,5%.
Позитивну динаміку проявив банківський сектор Японії після того. Як центральний банк країни заявив про додаткові вливання до фінансової системи у розмірі Y1,000 млрд. ($11.7 млрд.). Банк Японії пішов на цей крок заради допомоги банкам у фінансуванні відновлювальних робіт після руйнівного землетрусу 11 березня. Акції Chiba Bank зросли на 1,1% за підсумками тижня, у той час як акції Mitsubishi UFJ Financial піднялися на 0,9%.
Європейські фондові індекси продовжили своє раллі, де лідерами також були представники банківського сектору через підтримку у вигляді звернення Португалії за фінансовою допомогою до ЄС. Індекс FTSE Eurofirst 300 піднявся на 0,6% за підсумками тижня. Так, прем’єр-міністр Португалії Жозе Сократеша повідомив про те, що офіційний Лісабон звернеться до ЄС за допомогою. За підсумками тижня акції таких представників банківського сектору, як Banco BPI та Millennium BCP, подорожчали на 5,9% та 3,9% відповідно.
Фондові ринки периферійних держав ЄС також отримали підтримку через відновлення попиту на акції банків: акції Intesa Sanpaolo зросли на 7,1%. У середу Commerzbank повідомив про збільшення свого капіталу на ?11 млрд. Однак, за підсумками тижня акції банку впали на 3,9%. Страхові компанії продовжили поновлюватися після подій у Японії: акції Munich Re закінчили тиждень з показником у +1,5%, у той час, як акції Swiss Re зросли на 4%.
Також минулого тижня пощастило американському фондовому ринку, де меред лідерів зростання були компанії сектору сировини, які отримали підтримку через падіння курсу долару до 15-місячних мінімумів. Акції Freeport-McMoRan подорожчали на 1,8%, у той час, як акції Alcoa – на 1,3%. Зростання цін на нафту надало помітну підтримку енергетичному сектору. У п’ятницю ціни на нафту марки WTI подолали позначку у $111 за барель через пожежу на найбільшій у Лівії нафтовій свердловині. Це поновило на ринку побоювання щодо подальших проблем у видобуванні та постачанні нафти з цієї країни.
На цьому тижні увага інвесторів будет прикута до початку нового сезону квартальної звітності, який традиційно відкрила у понеділок Alcoa. Компанія повідомила про прибутки у розмірі $309 млн. після збитків у сумі $194 млн. у аналогічному кварталі минулого року. Обсяг продажу Alcoa досяг $6 млрд., що на 5% більше у порівнянні до показника минулого року. Але середньою оцінкою аналітиків була цифра у $6,1 млрд.
Також на цьому тижні свої звіти нададуть 11 компаній з індексного кошика Standard & Poor’s 500 Index, включно з JPMorgan Chase & Co. (JPM), Bank of America Corp. та Google Inc.
З технічної точки зору корекція на фондовому ринку України може продовжитися. Диапазон коливання цін для ПФТС 1070 – 1090 пп, для UX 2750 – 2830 пп.
Пiдготовлено: Олена Злобіна, аналітичний відділ TeleTRADE, м. Київ
Сайт компании: http://www.teletrade.com.ua/