1 вересня – це свято знань, просвіти і науки. В останні роки цей день також стає довгоочікуваним святом для недобросовісних книговидавців, що займаються виробництвом контрафактної літератури для школи.
Відомо, що попит на навчальну літературу різко зростає з початку серпня до середини вересня. Саме в цей час ринки заполоняють підручники та зошити-підробки.
За висновками експертів, у більшості випадків друк контрафактної літератури відбувається з порушенням санітарних норм та вимог, визначених державою. Під час друку використовуються дешеві фарби з високим вмістом свинцю, олова та цинку, після роботи з таким виданням друкарська фарба залишається на руках і, як правило, потрапляє в організм дитини. Якість паперу не відповідає гігієнічним нормам та вимогам, а картон, що використовується для обкладинок, може містити канцерогенні речовини (формальдегід). Іноді вага контрафактних видань перевищує встановлені норми, збільшуючи таким чином загальну вагу шкільного портфеля, що в результаті призводить до порушення постави та викривлень хребта у школярів, а також погіршує їх самопочуття. При цьому, низька якість друку, нечіткий текст, недотримання вимог щодо типу та розміру шрифтів, ступеню білизни та густини паперу, бліді ілюстрації, на яких важко розгледіти деталі схеми чи малюнку, призводять до розвитку короткозорості у школярів.
Порівнюючи вартість легальної навчальної літератури і «піратської», помітимо, що остання зазвичай на 30-40% дешевша, адже недобросовісні видавці значно економлять на собівартості продукції за рахунок її якості. Провідні видавництва з 2010 року почали захищати свої видання за допомогою голограм. На цих захисних знаках обов’язково зазначено відповідний номер, торговельний символ видавництва (логотип), декілька разів повторюється назва видавництва. На підробці, відповідно, голограма відсутня.
Іншими ознаками контрафактної продукції є:
– використання в одному зошиті чи підручнику так званого
«бутербродного» паперу (різних відтінків);
– «гуляння» (вгору-вниз) верхніх, нижніх, бокових полів на сторінках,
де розміщено текст;
– злегка розмиті (нечіткі) шрифти та кольорові запечатки (розгортки на
першій та останній сторінках обкладинки);
– пачки з легальною готовою продукцію повинні бути загорнуті в
однотонний папір з наклеєним ярликом-наклейкою з номером замовлення, назвою продукції та друкарні. Якщо пачки загорнуті в газету та відсутні друкарські ярлики – партія контрафактна.
Обсяги контрафактної літератури та негативні наслідки, які вона може мати для здоров’я дітей дійсно викликають занепокоєння. З метою попередження та припинення виготовлення та розповсюдження контрафактної книжкової продукції Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів (м. Київ) звернулася до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту з листом, про неприпустимість використання в загальноосвітніх навчальних закладах навчально-методичної літератури, що не відповідає санітарно-гігієнічним нормам та вимогам, визначеним державою. У відповідь Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти МОН України було підготовлено та розіслано інформаційний лист (лист від 06.06.2011 № 1.4/18-1823) на обласні (районні та міські) управління освіти, в якому подано ознаки контрафактної навчально-методичної літератури та попереджено керівників про юридичну відповідальність, яку вони несуть за використання в навчальних закладах такої літератури.