З 31 жовтня по 6 листопада 2011 року буде проведено Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування. Тема Тижня грудного вигодовування звучить так: «Розкажіть мені про грудне вигодовування!» у форматі 3D.
Всесвітній альянс підтримки грудного вигодовування WABA пов’язав цьогорічну тему з технологіями обміну інформацією щодо набуття молодими матерями відповідних навичок.
Чому 3D? Ми схильні розглядати підтримку годування грудьми у двох вимірах: часу, який буде присвячено материнству (підготовка до вагітності і виношування дитини, тривалість грудного вигодовування, момент прикладання до грудей та відлучення) і місця (годування вдома, в громадських місцях, підтримка годування в медичних закладах тощо).
Але вони не мали б так багато впливу без третього виміру: спілкування. Спілкування – це найважливіша складова захисту, просування і підтримки грудного вигодовування. Воно розглядається широко і включає спілкування між людьми різних поколінь, різних статей і культур, між фахівцями різних галузей, також через статті у журналах та виступи на ТБ.
Ми живемо в світі, де люди та спільноти можуть миттєво контактувати один з одним, незважаючи на відстань. Кожен день створюються нові можливості для спілкування, і ми можемо використовувати ці інформаційні канали, щоб розширювати наші горизонти і поширювати інформацію та досвід про грудне вигодовування, незважаючи на відстані.
Отже, тема тижня присвячена спілкуванню не тільки вагітних жінок, породіль і годуючих матерів з фахівцями, медичними працівниками та іншими зацікавленими особами, а й спілкуванню всіх людей на різноманітних рівнях і в різних областях, спрямована на мобілізацію роботи, особливо серед молодих поколінь, щодо захисту, підтримки і просування грудного вигодовування.
Грудне вигодовування – це турбота всього суспільства, а долучення України до проведення Всесвітнього тижня грудного вигодовування дає можливість кожному з нас приймати участь у захисті та підтримці годуючих матерів. Адже годування грудьми є колосальним чинником підтримки здоров’я нації, а відповідно його добробуту і успіху.
Дослідження світової медичної науки показують, що найкращим способом годування новонароджених є початок грудного вигодовування протягом першої півгодини життя далі до шести місяців та продовження грудного вигодовування до двох років та більше. Воно має вагомі позитивні коротко- та довготривалі наслідки для здоров'я дітей та матерів. Зокрема, сприяє зниженню дитячої смертності та покращенню психологічного стану матерів. Про це свідчать наступні статистичні дані.
1. Згідно даних ЮНІСЕФ, зменшення кількості померлих дітей з 13 мільйонів у 1990 році до 8,8 мільйонів у 2008 частково стало можливим завдяки прийняттю базових заходів на збереження здоров'я, таких як ранній початок грудного вигодовування та виключно грудне вигодовування.
2. В Україні з 2001 року розпочата сертифікація родопомічних закладів відповідно до статусу "Лікарня, доброзичлива до дитини", а з 2007 року – дитячих лікувально-профілактичних закладів. На сьогодні статус "Лікарня, доброзичлива до дитини" присвоєно 363 закладам охорони здоров'я. Відсутні регіони України, де б не було жодного такого закладу.
3. Питома вага дітей, які народились в родопомічних закладах, сертифікованих на відповідність статусу "Лікарня, доброзичлива до дитини", значно збільшилась і становить 62%, що відповідає поставленим завданням Галузевою програмою "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки".
4. Питома вага партнерських пологів збільшилась до 66,6 % (2006р. – 26,8%), що призвело до зменшення використання медикаментозного знеболення. В усіх сертифікованих родопомічних закладах створені пологові зали, орієнтовані на проведення партнерських пологів.
5. Спільне перебування матері та дитини було забезпечено в 95-97% випадках.
6. У сертифікованих родопомічних закладах у 2010 році відмічались лише поодинокі випадки захворюваності новонароджених на шлунково-кишкові та інфекційні захворювання.
7. Питома вага нормальних пологів збільшилась до 74 %.
8. Питома вага кесарських розтинів незначно зросла (2010 р. – 16,6% ; 6 міс. 2011 р. – 19,6 % ).
9. Зріс рівень виключно грудного вигодовування до 6 місяців – 53,2%, (2006р. – 23.7%)
10. Зменшилась кількість дітей, які з 3-х місяців знаходились на штучному вигодовуванні до 32%, (2006р. – 34,1%).
11. Рівень дітей, які отримували грудне молоко у віці 12 місяців і більше – 21,4% (2006р. – 10,5%).
12. Зменшилась кількість новонароджених, які потребували реанімаційних заходів з 15% – 2006р., 5.6% – 2010р, 3% – перше півріччя 2011 р.
Розширена Ініціатива "Лікарня, доброзичлива до дитини" потребує подальшого впровадження в рамках Галузевої програми "Підтримка грудного вигодовування".
Отже, результатом проведеної роботи з питань підтримки грудного вигодовування та запровадження сучасних перинатальних технологій є покращання основних показників здоров'я матерів та дітей України, про що свідчать дані МОЗ України
Акція проведення Тижня грудного вигодовування покликана привернути увагу державних і громадських організацій, медичних працівників і матерів до важливості проблеми грудного вигодовування для кожної дитини, матері, сім'ї та суспільства в цілому, необхідності годування дітей виключно грудьми протягом перших шести місяців життя і продовження грудного вигодовування до року і більше.
8 листопада 2011 р. о 16 год. у Львові в рамках Всеукраїнського тижня грудного вигодовування в приміщенні Львівського палацу мистецтв відбудеться презентація книги «Вчимося годувати грудьми» к.м.н., лікаря акушер-гінеколога Зоряни Городенчук та к.м.н., керівника Львівського регіонального центру підтримки грудного вигодовування, лікаря-неонатолога Ольги Шлемкевич, видавництво «Свічадо», 2011р. Презентація відбудеться на відкритті виставки фоторобіт «Щастя Матері» від Фотошколи «Студія 111».
Фотомистецтво – це полювання за миттю, її сприйняття і свобода творчості. Фотографія – це свобода дій, помислів, творчих задумів. Властива мить, яку вловив фотомитець може мати ефект позитивного впливу на психологічний стан людини. Саме тому фотографії годуючи матерів присутні на стінах закладів відповідно до статусу "Лікарня, доброзичлива до дитини".
Фотовиставка від Фотошколи «Студія 111» має на меті заохотити матерів до користі грудного вигодовування. На виставці можна потрапити в позитивну ауру любові, добра, переконатися, якою корисною і унікальною миттю є годування матір’ю своєї дитини.