Чернівецький Центр обліку праці та заробітної плати інформує:
З 21.06.2012 р. набула чинності постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 13.06.2012 р. № 526 (далі — постанова № 526).
Найбільшу кількість запитань після набуття чинності постановою № 526 викликав порядок визначення фіксованої суми індексації, якщо місяць відпрацьовано не повністю (увесь місяць чи частину його працівник перебував у відпустці), оскільки в Порядку № 1078 про це нічого не йдеться.
Виплата фіксованої суми індексації, якщо місяць відпрацьовано не повністю
Раніше визначити суму індексації цього місяця не викликало труднощів — зарплата, нарахована за відпрацьовані дні, індексувалася в межах прожиткового мінімуму.
З уведенням нових правил застосовувати попередній порядок нарахування індексації в разі, якщо місяць відпрацьовано працівником не повністю (і зарплата працівника вже індексувалася за новими правилами), неможливо. Річ у тому, що тепер сума індексації при підвищенні заробітної плати, що виплачується працівнику, безпосередньо не визначається від прожиткового мінімуму. Так, у базовому місяці (місяці підвищення заробітної плати) розраховується фіксована сума індексації як різниця між сумою індексації, що має бути виплачена в такому місяці, та сумою підвищення заробітної плати. У такому фіксованому розмірі сума індексації зберігається за працівником доти, доки чергове підвищення зарплати, що настало, або право на індексацію не перевищать такий фіксований розмір (абз. 3 п. 5 Порядку № 1078).
З роз’яснення фахівців Мінсоцполітики з цього питання однозначно випливає, що в повному розмірі розрахована фіксована сума індексації виплачується тільки при повністю відпрацьованому місяці. Якщо ж місяць відпрацьовано не повністю (відпустка, тимчасова непрацездатність), то сума фіксованої індексації визначається пропорційно фактично відпрацьованим робочим дням цього місяця. При цьому нагадаємо: порівняльні розрахунки слід проводити виходячи з умов повністю відпрацьованого місяця.
Рредакція Порядку № 1078,що діє на сьогодні, не передбачає розрахунку суми індексації в разі, якщо місяць відпрацьовано не повністю, пропорційно відпрацьованим дням.
Якщо в місяці, відпрацьованому не повністю, сума нарахованої зарплати за відпрацьований час:
— перевищує прожитковий мінімум, то фіксована сума індексації виплачується в повному розмірі;
— не перевищує прожиткового мінімуму, то суму фіксованої індексації слід визначати залежно від співвідношення зарплати та прожиткового мінімуму цього місяця.
Зверніть увагу: вищевказане стосується визначення суми індексації в місяці, який відпрацьовано не повністю, у разі, якщо працівнику вже виплачується індексація в фіксованому розмірі. Якщо йдеться, наприклад, про держслужбовця, у якого зарплата не підвищувалася після дати набуття чинності постановою № 526 у місяці, відпрацьованому не повністю, то сума індексації такому працівнику визначається в межах прожиткового мінімуму, як це передбачено п. 4 Порядку № 1078. Річ у тому, що в такому разі зарплата ще не індексувалася за новими правилами і працівнику не виплачувалася фіксована сума індексації.
Як бачимо, дуже великі проблеми бухгалтерам буде доставляти фіксована величина індексації, яка буде тягнутися до наступного збільшення заробітної плати, яка її перевищить. Як цього уникнути? Дуже просто, проводити підвищення заробітної плати на суму більшу, ніж сума індексації.