Для кожного підприємця чи бухгалтера рано чи пізно постає питання: як правильно розрахувати податки та збори із заробітної плати того чи іншого працівника? Це зумовлено складністю нарахування зарплати в Україні та великою кількістю різних не завжди прозорих моментів у законодавстві.
Оплата праці в Україні регулюється в першу чергу КЗпП України, Законом України "Про оплату праці", а також безліччю законів і нормативних актів.
Розрахунок заробітної плати в Україні - це складний і вельми трудомісткий процес, який включає безліч законодавчо регульованих нарахувань і утримань, державних гарантій, неоднозначного оподаткування, і величезної кількості звітності.
Слід зазначити, що стандартний розрахунок включає: а) нарахування в розрахунковій відомості заробітної плати, згідно штатного розкладу, трудових договорів та табеля обліку робочого часу при погодинній формі оплати праці; розрахунок премій, надбавок, компенсацій, пільг, понаднормових, відпускних; розрахунок при звільненні і скорочення; облік виплат за рахунок фондів соціального страхування; медичного страхування, страхування життя, інші нарахування, передбачені законодавством України та колективним договором; а також розрахунок винагород за договорами цивільно-правового характеру: б)
утримання в розрахунковій відомості: по виконавчими документа, за заявами працівників; в) розрахунок податків і зборів, що утримуються з заробітної плати, у відповідність до законодавства України. До цього додаються відповідні нарахування податків та нарахування на цілі соціального страхування на фонд оплати праці (згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»). Планувалося, що у відповідність з цим Законом всілякі внески на загальнообов'язкове соціальне і пенсійне страхування нараховуватимуться єдиної сумою. Однак, на практиці одна компанія використовує різні ставки, наприклад, основна ставка- для штатних співробітників, додаткові ставки - для інвалідів, для лікарняних, і для осіб, які працюють за договорами цивільно-правового характеру. Крім того, облік ведеться по кожному "виду ОСВ", і більш того, перерахування відбувається на різні банківські рахунки.
Реалізація завдань реформування системи бухгалтерського обліку та сучасні ринкові зміни діючої системи організації оплати праці є основним полем уваги Чернівецького центру обліку праці та заробітної плати.