Проект здійснюється за підтримки Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації та представництва компанії «Новартіс Фарма Сервісез АГ».
Партнерами виступають Асоціація кардіологів України, ДУ ННЦ Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеско НАМН України, Обласний медичний центр здоров’я та спортивної медицини Житомирської обласної ради, ВГО «За здорове суспільство», колективи аптечних закладів КП «Фармація», «Санітас», КП «Аптека №127», РА «Яспис».
Головною метою проекту є впровадження механізмів профілактики ранньої діагностики та своєчасного лікування гіпертонічної хвороби у населення України, яке включає розміщення соціальної реклами та розповсюдження санітарно – просвітницьких матеріалів, контроль артеріального тиску та підвищення рівня прихильності до лікування пацієнтів с артеріальною гіпертензією шляхом залучення фармацевтів в моніторинг артеріального тиску, і як наслідок, зниження рівня серцево-судинної захворюваності та смертності.
Про актуальність та важливість реалізації проекту свідчать сумні цифри статистики. За даними МОЗ України, в 2011 році рівень захворюваності га гіпертонічну хворобу порівняно з 1991 роком виріс у 2,8 рази і склав 2,7 випадків на 100 тисяч дорослого населення. Загалом хвороби системи кровообігу є причиною 7% випадків тимчасової непрацездатності населення, що складає 4,3 випадки та 72,1 календарних дні непрацездатності на 100 працюючих. В цей же період 1991-2011 рр. показник смертності від цих хвороб в Україні виріс з 488,0 до 965,9 випадків на 100 тисяч населення, тобто вдвічі. Протягом 2007-2011 року зафіксовано стійку тенденцію до її зростання.
Однією з головних причин виникнення цих тривожних тенденцій медики називають масове самолікування. В результаті з 14 мільйонів пацієнтів в Україні, діагноз встановлено лише у 60%, і тільки 25% пацієнтів зі встановленим діагнозом отримують повноцінне лікування.
Як зазначає Голова громадської організації «Проти гіпертензії» Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за фахом кардіологія, завідувач відділення симптоматичних гіпертензій ННЦ «Інститут кардіології ім. М. Д.Стражеско АМН України», доктор медичних наук, професор Юрій Миколайович Сіренко: « Незважаючи на доведену високу ефективність антигіпертензивної терапії, легкість діагностики і моніторування, значна частка хворих на артеріальну гіпертензію залишається не виявленою або лікується неадекватно. В нашій країні три чверті хворих лікується неефективно, тобто, навіть при регулярному прийомі ліків, рівень їх артеріального тиску залишається вище рівня 140/90 мм рт. ст».
Не дивно, що проблемою розповсюдження гіпертонії в Україні опікується не тільки професійна медична спільнота, але й органи місцевої влади, ряд громадських організацій та соціально-відповідальний бізнес, які ставлять за мету підвищення обізнаності населення в необхідності слідкувати за станом свого здоров’я взагалі і контролювати артеріальний тиск зокрема. Проект «Профілактика та контроль гіпертонії – запорука здоров’я нації» народився саме в результаті спільних зусиль всіх зацікавлених сторін.
В рамках реалізації проекту передбачено ряд інформаційно - просвітницьких заходів, зокрема:
1. Контроль лікування пацієнтів на артеріальну гіпертензію лікарями - експертами, включаючи самоконтроль пацієнтами стану здоров’я за допомогою щоденників.
2. Залучення фармацевтів до моніторингу артеріального тиску пацієнтів безпосередньо в аптечних закладах.
3. Розміщення санбюлетенів в медичних закладах, постерів в аптеках і громадському транспорті.
4. Розміщення зовнішньої і внутрішньої соціальної реклами.
5. Розміщення роликів соціальної реклами в ЗМІ.
Всі необхідні матеріали - тонометри для вимірювання тиску, та санітарно - просвітницькі матеріали, інформаційні постери, санбюлетені, ролик для розміщення в ЗМІ - були своєчасно надані організаторами. Спеціально для проекту рекламним агентством «Яспис» було розроблено яскравий та виразний логотип та фірмовий стиль для всіх інформаційних матеріалів. Слоганом проекту обрано девіз: «Контролюємо свій артеріальний тиск!»
Ще до свого офіційного старту проект отримав схвальні оцінки провідних кардіологів України під час презентації на науково-практичній конференції «Медико-соціальні проблеми артеріальної гіпертензії в Україні» в місті Трускавець, а також головних лікарів Житомирщини на колегії Департаменту охорони здоров’я Житомирської обласної державної адміністрації.
Організатори і партнери проекту «Профілактика і контроль гіпертонії – запорука здоров’я нації» впевнені в успіху першого етапу та розглядають перспективу розвитку проекту з великим оптимізмом.
Юрій Миколайович Сіренко, Голова громадської організації «Проти гіпертензії» Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за фахом кардіологія, завідувач відділення симптоматичних гіпертензій ННЦ «Інститут кардіології ім. М. Д.Стражеско АМН України», доктор медичних наук, професор:
-. Ми впевнені, що за допомогою більш тісної взаємодії між медичними працівниками та пацієнтами Житомирської області можна досягти кращого результату в лікуванні цієї хвороби. Позитивний досвід цього проекту в подальшому ми плануємо поширити на інші регіони України.
Олександр Михайлович Торбас , Директор департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації:
- Лікування артеріальної гіпертензії – це, насамперед, усунення факторів ризику, індивідуальний підбір медикаментозних засобів для кожного пацієнта та суворе дотримання режиму лікування. Більшість людей, які тривалий час і, як правило, постійно приймають лікарські препарати для зниження артеріального тиску, зберігають працездатність та ведуть активний спосіб життя.
Найліпший лікар — це той, який уміє запобігти хворобі, потім – той, хто може її вчасно розпізнати, і нарешті той, хто може вилікувати її консервативно. Саме тому важливим завданням нашої служби є профілактика захворювань, робота з підвищення освіти населення, щодо здорового способу життя. І ми впевнені, що проект всіляко сприятиме успішному виконанню нашого завдання.
Віктор Вікторович Шафранський, Директор Представництва компанії «Новартіс Фарма Сервісез АГ» в Україні:
- Соціальна відповідальність, а саме відповідальність перед пацієнтами — це ключова частина стратегії нашої компанії. Соціальна діяльність компанії спрямована на актуалізацію проблем пацієнтів та пошук механізмів їх забезпечення життєво необхідними якісними препаратами. Відповідно, підтримка проектів, спрямованих на профілактику та якісне лікування гіпертонічної хвороби, є одним із важливих напрямків нашої роботи.
Ігор Леонідович Бабій, Голова Правління Громадської організації «Асоціація замовників і виробників соціальної реклами в Україні»:
Наша мета – об’єднання зусиль фахівців галузі охорони здоров’я і громадськості, соціально відповідального бізнесу і меценатів, задля розбудови здорового суспільства. Відповідно, проведення соціального проекту – це зрозуміла формула кооперації. Я вдячний за підтримку та активну участь всім організаторам і партнерам проекту «Профілактика та контроль гіпертонії – запорука здоров’я нації». За допомогою соціальної реклами, ми зможемо донести до кожного громадянина важливі правила збереження здоров’я та профілактики захворювань. А саме - необхідність та вміння контролювати свій артеріальний тиск, пам’ятаючи головне правило: якщо тиск 140/90 і більше - необхідно негайно звернутися до лікаря.
Проект починається з Житомирської області. Але я закликаю до співпраці органи влади, громадськість, спонсорів, меценатів для поширення проекту на інші регіони України.
Про проект « Профілактика та контроль гіпертонії – запорука здоров’я нації»
Метою соціального проекту «Профілактика та контроль гіпертонії – запорука здоров’я нації» є розробка та впровадження механізмів профілактики, ранньої діагностики та своєчасного лікування гіпертонічної хвороби у населення України, які включають розміщення соціальної реклами, розповсюдження санітарно – просвітницьких матеріалів, контроль артеріального тиску та підвищення прихильності пацієнтів до лікування шляхом залучення фармацевтів у моніторинг артеріального тиску. Організатори планують розширити проект до масштабів всієї України на основі науково обґрунтованих результатів першого етапу. Внаслідок реалізації проекту очікується зниження рівня серцево-судинної захворюваності та смертності. Проект проходить за благодійної підтримки компанії «Новартіс Фарма Сервісез АГ» в Україні, яка втілює в життя глобальну стратегію соціально відповідальної та інноваційної Новартіс Групи, націлену на поліпшення здоров'я населення та забезпечення інноваційними ліками.
Стосовно коментарів, інтерв’ю та додаткової інформації звертайтеся:
Громадська організація «Асоціація замовників і виробників соціальної реклами в Україні»
Адреса: Київ, вул. Лариси Руденко, 10, оф. 2
Поштова адреса: 02140 а/я 170
Київ, Україна
Контактна особа: Фурман Олексій Семенович
+380 44 227 39 79
Моб. +380 67 960 19 02
E-mail: [email protected]
http://www.socreklama.org