Незважаючи на серпневу спеку, а може і завдяки їй, на конференцію в Одесі під довгою та промовистою назвою «Тверде біопаливо: енергоефективність, інвестиції, теплопостачання» зібралося більше 50 учасників ринку. Серед них були і виробники пелет та брикетів, і представники компаній-інсталяторів опалювального обладнання, що працює та твердому біопаливі, і, власне, виробники такого обладнання.
За запрошенням ініціаторів конференції, ТОВ «Дозамех Україна», Український Пелетний Союз взяв активну участь у конференції та обговоренні проблемних питань ринку. Власне, перша презентація Тетяни Ігнатенко, генерального секретаря Українського Пелетного Союзу, показала тенденції ринку твердого біопалива, зростаючі потреби ЕС та динаміку розвитку внутрішнього ринку. Президент асоціації, Микола Коломийченко, наголосив, що лише введення стандартів та сертифікація виробників твердого біопалива дозволять ринку вийти на прийнятний рівень розвитку, а споживачеві нададуть гарантії якості вживаного біопалива.
Ян Депенау та Ельміра Хонсбаек – директор і, відповідно, регіональний менеджер компанії ЄвроТерм (Данія) представили аудиторії власні технічні розробки і можливості теплогенераційного обладнання, що користується попитом у Данії. Компанія ЄвроТерм вбачає необхідним досягти порозуміння із замовниками і надати такий комплекс послуг, що повністю вдовольнить клієнта. З огляду на значні теплогенераційні потужності презентованого обладнання (від 6 МВт), а також на повний комплекс послуг, що надає компанія замовникові, включаючи інсталяцію і пробний запуск, такі вимоги до себе просто необхідні. А з огляду на те, що на території Данії компанія ЄвроТерм одна з перших на ринку такого обладнання, вдоволення потреб клієнта має бути на першому місці для всіх компаній такої спеціалізації.
Йорген Боленсен – фінансовий радник Датського Експортного Фонду – надав інформацію стосовно того, яким чином українські компанії та муніципалітети можуть скористатися розробками датських компаній, отримавши гарантію для одержання банківських кредитів. Взагалі пан Боленсен справив враження на аудиторію і як цікавий оратор, і як спеціаліст з інвестиційних проектів. Доречі, пан Боленсен натякнув у своїй промові, що для Датського Експортного Фонду проекти Одеської області є більш цікавими, ніж проекти міста Одеси. Гарантію від Датського Експортного Фонду під кредит можна отримати лише за умови отримання схвального листа від адміністративного органу влади. На цьому моменті в промові пана Боленсена зал пожвавішав – «Що, лише листа треба? То це ми можемо…» - загуло в залі. «Так, лише листа від адміністрації, який має бути затверджено в Міністерстві Фінансів» - відповідь пана Боленсена аудиторії сподобалась трохи менше.
Після перерви - доповідь Тетяни Антоненко, ТОВ «Т.С.І. Груп», щодо необхідності стандартизації твердого біопалива і можливостей сертифікації виробництв твердого біопалива. Через відсутність стандартів на тверде біопаливо вся галузь потерпає найбільше – адже саме відсутність стандартів і гарантованої якості на тверде біопаливо стримує ринок твердопаливного обладнання. Хоча питання якості постає перед замовниками обладнання найчастіше вже після того, як вони вирішать питання кількості – а саме: де ж його можна придбати, те біопаливо? Рентабельність обладнання, що працює на деревній трісці нижче, ніж такого на деревній пелеті. Рентабельність теплогенераційного обладання, що працює на сільськогосподарській пелеті, взагалі важко піддається обрахуванню через коливання зольності і, відповідно, теплотворності на тонну такої пелети.
Як підтвердив директор ТОВ «Дозамех Україна» пан Олександр Дімітрєв, питання забезпечення замовників теплогенераційного обладнання твердим біопаливом дійсно постає перед усіма виробниками та інсталяторами такого обладнання. Вирішують це питання по-різному: хтось домовляється з виробниками пелети, хтось запроваджує власні виробництва для забезпечення клієнтів пальним. Але відкритого та прозорого ринку побутової, ба навіть індустріальної пелети в Україні досі не сформовано.
Тим не менш, більше 30 проектів тепло генерації на твердому біопаливі в рамках програми енергоефективності Одеської області в 2010-2014 рр. виконано, про що звітував директор ТОВ «Облтепло» (Одеса) пан Дмитро Керш.
На додачу, Сергій Дашковський, експерт Лабораторії Альтернативного Палива, представив аудиторії деревні пелети, виготовлені з добавкою технічного вуглецю, що дозволяє підвищити теплоту згоряння до 25,7 МДж/кг (зазвичай деревні пелети мають теплоту згоряння до 20 МДж/кг). Можливо, зольність таких пелет та викиди сірки від них будуть підвищеними, але очікуємо результатів дослідження.
Учасники конференції погодились консолідувати зусилля для розвитку твердопаливної галузі і впровадження теплогенераційних проектів на твердому біопаливі за допомогою Українського Пелетного Союзу як координаційного органу, що опікується проблемами ринку.
З ініціативи та за активної участі Українського Пелетного Союзу, враховуючи
постійно зростаючий попит на пелети і брикет для побутового та промислового
застосування на внутрішньому ринку України, розроблена і почала здійснюватися
програма єдиної служби доставки твердого біопалива у всіх регіонах країни.
Створюється call-center, з можливістю
прийому і обробки запитів про придбання твердого біопалива, регіональні
представництва, служба контролю якості, а також транспортна служба адресної
доставки.
Робота даної програми заснована на
принципі клієнтської доставки, при якій споживач звільнений від пошуку найбільш
оптимального за ціною, якістю та гарантією безперебійних поставок товару
(твердого біопалива). За заявкою клієнта, в будь-який зручний для нього час, за
зазначеною ним адресою здійснюватиметься доставка необхідної кількості твердого
біопалива належної якості.
Діяльність програми звільнить споживачів
від ризику залишитися в опалювальний сезон без палива, дозволить максимально
ефективно використовувати обладнання, отримати реальний економічний ефект від
використання біопалива.
Виробники генеруючого обладнання будуть
позбавленні від процесу доведення клієнтам можливості безперебійного
забезпечення паливом відповідної якості.
Крім того, планується провести низку аналогічних конференцій по різних регіонах України для учасників ринку.
Незабаром чекатимемо на нові зустрічі з тими, хто готовий до заміни газу на тверде біопаливо. І хоча у свідомості українців тверде біопаливо поки що мало корелює зі зменшенням парникового ефекту, та гроші вони вже навчились рахувати.