По-перше, згідно кредитних угод з Ексімбанком КНР для закупівлі та експорту українського зерна ПАТ «ДПЗКУ» залучила 1,5 млрд. дол. США (а не 3 млрд. як йдеться у повідомленнях). Використання цих коштів відбувається траншами та з дотриманням усіх процедур контролю з української та китайської сторін, передбачених для такого рівня угод. Інша ж частина кредитних коштів КНР в обсязі 1,5 млрд. дол. США, передбачена для імпорту товарів та послуг китайського виробництва, поки що не надходила.
По-друге, держкорпорація не діяла і не діє «в обхід» кредитних та торгових угод з КНР. У відповідності до угод з китайським оператором ССЕС, держкорпорація може здійснювати експортні поставки зерна, як безпосередньо до КНР, так і на ринки інших країн.
ПАТ «ДПЗКУ» не отримувала жодних позовних вимог до Лондонського міжнародного арбітражного суду (LCIA) і не вбачає підстав для їх подання. Поставки зерна в інші країни не суперечать двостороннім угодам й зумовлені об’єктивними причинами. Адже до грудня 2013 року з України на ринок КНР могла поставлятись виключно кукурудза, імпорт якої регламентований в цій країні за обсягами і квотами. Про це неодноразово повідомлялось у ЗМІ і жодної сенсації тут немає.
По-третє, обидві сторони з самого початку домовились уникати судових суперечок. Вирішення дискусійних і спірних питань між ПАТ «ДПЗКУ» та її китайськими партнерами, відбувається шляхом переговорів, консультацій, укладання додаткових угод та меморандумів, в тому числі із залученням незалежних експертів і арбітрів. Ці позасудові процедури є загальноприйнятими у міжнародній торговій практиці, відбуваються за взаємною згодою та в інтересах обох сторін і не ставлять під сумнів подальше виконання угод.
По-четверте, ПАТ «ДПЗКУ« своєчасно і в повному обсязі виконує зобов'язання як з обслуговування кредиту, так і з дотримання графіку експортних поставок зерна. Так, із запланованих для експорту на 2013/2014 маркетинговий рік (з 01.07.2013 по 01.07.2014 р.) 4 млн. тонн зерна, станом на 25 лютого 2014 року держкорпорацією фактично відвантажено за торговими угодами з КНР 2,6 млн. тонн, з яких понад 0,3 млн. тонн безпосередньо на внутрішній ринок Китаю. Після нещодавнього отримання Україною фітосанітарних протоколів на експорт ячменю і сої, поставки зернових ПАТ «ДПЗКУ» до КНР протягом 2014 року зростатимуть.
Таким чином, вести мову про ризики невиконання з української сторони кредитних і торгових угод з КНР немає підстав. Ні про які збитки чи порушення інтересів держави не йдеться. Держкорпорація високо цінує стратегічну співпрацю з китайськими партнерами і зробить все можливе для її успішної реалізації в майбутньому.
ПАТ «ДПЗКУ» звертається з проханням до громадських діячів та ЗМІ утриматись від поширення неперевірених даних і некоректних коментарів, які можуть завдати шкоди українсько-китайському співробітництву в аграрній і торговельній сфері.
Держкорпорація готує звернення до Генеральної прокуратури та МЗС України з наданням усіх підтверджуючих документів для уникнення будь-яких інформаційних спекуляцій та забезпечення умов щодо подальшого планомірного виконання українсько-китайських угод.
Прес-служба ПАТ «ДПЗКУ» (http://pzcu.gov.ua/ua/contacts/)